Modelářská show 16.8.2014

Celá akce se připravuje dlouho předem a tak není divu, že jsem byl od začátku týdne v jednom kole a navíc mne trápila sobotní předpověď počasí, která hlásilá déšť. Ke konci týdne to s předpovědí bylo trošku lepší, ale slabší přeháňky zůstly.

V sobotu 16.8. jsme měli sraz na letišti v 10h, nakládám věci beru malého a vyrážíme, cestou mrholilo, nízká oblačnost nepředvídaly nic dobrého, hned po příjezdu jsme se radeji schovali do hangáru, před začínajícím deštěm.

Diskutovalo se, už zazněla i slova, že to letos nevyjde, na odpískání akce byl ještě čas, protože začátek byl vyhlášen na 14h. Po hodině přestalo pršet a nedočkavý Olda šel hned vyzkoušet model Centaur F3A. Zalétal, ale nebylo vyhráno, mraky byly stále nízko a vypadalo, že bude každou chvíli pršet. Za půl hodiny se mraky rozpadly a obloha se zamodrala, bylo rozhodnuto můžeme začít vše připravovat na devátý ročník této akce, ozvučení, ohraničit prostor stojánky modelů od diváků a dosekat stojánku. Měl jsem strach, že dopolední počasí odradilo modeláře, kteří slíbili účast na akci, ale ten se hned rozplynul, když dorazili první modeláři z České Třebové a následovali další a další.

Krásné modely přibývaly na stojánce, která se za nedlouho celá zaplnila. Zbývalo setřídit letový plán a svolat piloty na brifing a už se mohlo začít létat.

Nakonec počasí odradilo jen diváky, kterých bylo méně než obvykle. Kladně hodnotím účast modelářů a jejich modelů, kterých bylo snad nejvíc za celou historii. Tentokrát byl problém, aby se všechny modely vystřídaly. Stihla se odlétat i soutěž házedel pro děti ve dvou kategorii a pro dospělé. Soutěž a akci přerušila na hodinu přeháňka,  po které přišlo ještě lepší počasí přestal foukat silný vítr a začalo plochu více prohřívat suníčko, modeláři a piloti toho patřičně využili a létalo se až do 19h, kdy se pokračovalo dále ve volném létání.

Byla udělena i cena za nekrásnější model a to Bleriot jehož stavitelem byl pan Fikejz a model pilotoval Miloš Šplíchal, jde o maketu v měřítku 1:3 o rozpětí přes 3m, délce a hmotnosti 18kg, model pohání motor 80ccm. Model je nádherně zpracován do nejmenších detailů, pan Fikejz předvedl v letu elektrolet "Luňák" opravdu napodoboval zmíněného dravce, dále nádhernou maketu ŠK-38 rozpětí 3,6m, délka 2,12m, hmotnost 8,8kg vlekanou za vlečnou CAP pilotovanou J.Tupcem.

Nádherné modely otce a syna Kozlových třeba Z-37 Čmelák 2,7m, který vlekal nádherného větroně Pionýr o rozpětí 3,6m, Zlín 526 2,6m. Roman Vaněk s modelem Katana , který se nezalekl silného větru, který zesílil v době těsně před přeháňkou, předvedl krásnou akrobacii. Po přeháňce pokračoval v nádherně akrobacii  též s modelem Katana David Charvát, který nám zavisel na vrtuli těsně nad zemí.

Karel Bambula známý výrobce vrtulí předvedl velikého dvojplošníka Unlimited o rozpětí 2,1m se spalovacím motorem DLA 112ccm. 

Modeláři ze Žďárska Radek Kondrát st. a ml. předvedli vlek makety větroně Bowlus Baby Albatros o rozpětí 3,6m a hmotnosti 5,5,kg vlekanou modelem Pfalz E.V. (stíhač z roku 1914) a neokoukaný model BE 60 Bestiola rozpětí 2,35m a hmotností 8kg poháněl spalovací motor FTI 52ccm. Jejich kolega Milan Roháček létal s modelem Farmer 52 o rozpětí 1,6m poháněl jej motor ASP 52AR,  článek o jeho stavbě vyšel v RC Revue.

Nechyběli modeláři z Humpolce p.Benda předvedl jediný vrtulník Augusta 119A Coala o hmotnosti 4,6kg a průměru rotoru 1,4m, kolega L.Farka létal akrobacii s modelem JAK 54. Nejen že stejný modle vlastní náš člen Petr Pešout, ale umí s ním krásně zalétat akrobacii. 

Zavítal k nám MČR František Pokorný z Chrudimi, který zalétal se svým soutěžním modelm SPARK EVO 1, pro mne čistou F3A akrobacii. Model má rozpětí 2m  hmotnos 4,7kg  a pohání jej elektro motor Dualsky  DA6355-13 točil s vrtulí Mejzlík 21/14EL, baterie 10s Lipol 5000mAh. Nechyběl ani mistr MČR, ME, MS v kategorii F3K náš člen Ondřej Rezler.

Kluci od nás měli připraveno několik modelů, na které se ani nedostalo, byli spíše připraveni jako záloha. Snad jen model Piper s rozpětím 2,3m  Zdeňka Vojáčka úspěšně poprvé vlekal na akci větroně Pionýr a Discus.

Nakonec se akce velice vydařila, další hodnocení nechám na ostatních, ale veliké poděkování patří Ondřejovi Kozubovi za výborný komentář, který doprovázel neúnavně celou akci. Děkuji našim členům za pomoc při organizování akce, modelářům kteří přijeli předvést své nádherné modely a také divákům, kteří nezanevřeli na počasí a přijeli se podívat.

Snad se zase všichni sejdeme na dalším ročníku, který bude již desátý v pořadí. Budu se těšit naviděnou.

 

fotografie z akce

 

fotografie z fotoaparátu Radků Kondrátů