Vytisknout
Kategorie: Soutěže RCVS,RCEK,F3F

1.8.2010

Účast na této soutěži jsme s Lubošem plánovali dopředu. V sobotu 31.7. v 8:00h ráno jsme již byli na modelářském letišti kousek od Hořic. Na místě bylo už celkem dost soutěžících. Než pořadatelé připravili startoviště, každý si trénoval nebo připravoval model na soutěž. Přijelo 33 modelářů. Asi v 9:30 byl nástup a od 9:45 se začalo létat první kolo. Létala se čtyři kola bez škrtání a dvě finálová kola do kterého postupovalo prvních devět nejlepších soutěžících. Počasí bylo ideální, jasno, slabý vítr. V prvním kole byla termika slaboučká, ale na další kola již zesílila, ale i tak to byl boj.

Pořadatele měli akci dobře zorganizovanou, ale něco by se našlo. Vadily mne, nepřehledně a různě rozházené přistávací body, zřejmě kvůli malému posekanému prostoru. Dále přechody vysoká tráva a hned terč na posekaném trávníku. Startovišť bylo šest, v kole létalo šest skupin. Ve finále bylo devět nahuštěných přistávacích bodů.

Při prvním kole se mi stresem třásla kolena i ruce, měl jsem dobrého rádce na termiku Luboše a tak se mi podařilo nalétat slušný čas, bohužel při přistání jsem škrtl o vysokou trávu, která končila těsně před terčem, model jsem ještě vybral a přistál za 92 bodů. V pořadí jsem byl na 16.místě. Druhé kolo bylo pro mě nejlepší, našel jsem silný stoupák nastoupal jsem do velké výšky a na přistání jsem musel shazovat, zbylo přistát na bod. Posunul jsem se na 12.místo.

Třetí kolo bylo stresující, hned po nastoupání motorem jsem se začal propadat v klesáku asi o 90m, pak se mi ale podařilo najít stoupák, v něm jsem se chytil a zachránil, přistání bylo ten den nejlepší a to za 96 bodů, to mě posunulo na 9.místo, tedy do finálové pozice. Při posledním čtvrtém kole jsem neměl pomocníka, Luboš taky letěl. Bylo zataženo, blížily se bouřkové mraky a zvedal se vítr. Model dosáhl s novou vrtulí a pomocí větru uctivhodné výšky 267m, moje obavy se rozpadly, našli se i slabé stoupáky. Čas se mi podařilo naletět, horší to bylo s přistáním, protáhl jsem si zatáčku a podcenil jsem protivítr, nedolétl jsem a za přistání jsem měl 0. Přistání mě stálo postup do finále, to jsem uvolnil Radkovi Novotnému. Obsadil jsem slušné 10.místo, pro mě i tak úspěch. Může mě těšit alespoň, že jsem ve finále radil Radkovi Novotnému a z devátého místa postoupil na krásné druhé místo, podařilo se mu přelétat i jeho bratra Luďka, kterému se nepodařilo přistání ve druhém finálovém letu.

Lubošovi se moc nedařilo, v druhém kole měl problémy s viditelností modelu, musel vypnout motor dříve, ale i tak vždy nalétal slušný čas a vybojoval body za přistání, druhé kolo ho srazilo na 18.místo. Věřím, že jsme se s Lubošem dobře reprezentovali náš klub a nikdo se za nás nemusí stydět:-).

Moc se nám v Hořicích líbilo, budeme se snažit zas příště přijet.

Na prvním místě v kategorii senior se umístil Ladislav Bednář, druhý Radek Novotný, třetí Luděk Novotný