Podhořany RCVS 28.4.2012

30.4.2012
Na závody v Podhořanech jsem se těšil, považuji je jako mekou soutěží v RCVS. Od poloviny týdne bylo hlášeno slunečné počasí, ale doprovázeno silným větrem. Předpověď vyšla, protože vítr foukal již od rána o síle 9 - 11m/s v nárazech dosahoval cca 16m/s. 
Přijel jsem z Chotěboře na letiště sám, Luboš nemá opravené ero, Martin nemohl a Olda byl v práci. Parkoviště před plochou bylo již pěkně zaplněné, slibovalo to velkou účast. Všichni jsme byli zaraženi sílou větru a každý přemýšlel, zda vůbec soutěžit. Ředitel soutěže J.Bíbr dlouho vyčkával, zda soutěž uskutečnit. Po půl desáté vyhlásil nástup a odsouhlasilo se soutěž zalétnout dle možností. 
Začátek byl asi v 9:50h, do soutěže se přihlásilo 26 soutěžících. Létalo se na sedm rund v plánu byla čtyři kola. Já jsem létal až v poslední rundě, tak jsem měl čas na focení a pozorování modelů a pilotů bojujícímí proti silnému větru. 
Silný vítr si vyžádal několik obětí v podobě rozbitých modelů, hodně při přstání a jednou na vleku gumicukem. Maximum bodů dosáhlo jen několik pilotů za celou soutěž, nalétat plný čas bylo pomalu nemožné, stejně tak i body za přistání bylo těžké vybojovat. Některým pilotům se nedařilo sednout s modelem blíže k bodu jak 50m a vraceli se tak s nulou za let. Nejčastější počet bodů za odlétané kolo dosahoval zhruba okolo 200 bodů. Stoupáky či bubliny přicházely, ale rychle je odvál vítr a často takto získané metry se velice brzy vytrácely v přicházejícím klesáku. 
Můj nejlepší letový čas byl při tréningovém letu před soutěží asi čtyři a půl minuty. V soutěži v prvním kole jsem naletel už jen tři minuty a přistání jen tak tak za 30 bodů, v druhém necelé dvě minuty a 70 bodů za přistání a v třetím jen minutu a půl a 90 bodů za přistání. Celkově asi necelých pouhých 600 bodů. Čtvrté kolo se zrušilo z důvodu sílícího větru. 
Výsledky byly hrozné, ale byl jsem rád, že jsem se vrátil i s celým Limitem. Ve fotogalerii jsem zařadil i grafy z výškoměru ALTI 2 a nového čínského HobbyKing, který nyní zkouším a časem se na stránkách o něm rozepíšu. 
První místo vybojoval Libor Pechan, druhý byl Jan Pazour, třetí Josef Bíbr. Já jsem skončil na slušném 10.místě. 

 

Fotografie ze soutěže