15.8.2011

Počasí nás ráno potrápilo stejně jako v loni, kdy pršelo ale tentokrát už po deváté hodině spadlo jen pár kapek. Po desáté hodině už začalo prokukovat sluníčko a okolo poledního nám i svítilo. Dešťové přeháňky se letišti vyhýbaly snad celé odpoledne až do devatenácté hodiny, kdy přišla děšťivá clona od Chotěboře a tentokrát se už letišti nevyhnula.

Této akce se nemohl účastnit Jíří Jarolímek ml. se svou pěknou 3D akrobacií a František Pokorný mistr ČR v F3A, kteří vždy patří mezi "zlaté hřeby" představení, zachránit nás měl David Charvát.

Usmálo se na nás velké štěstí, když mi v pátek večer zavolal Jiří Petr, že přijede s kolegou Martinem Hynkem, hned jsem měl obrovskou radost, moc jsem se těšil na jejich modely, které jsem viděl jen na fotografiích. Opravdu ráno i přes to uplakáné počasí, kterého se nezalekli a přijeli nám předvést opravdu nádherné makety. Už při sestavování vzbudili velkou pozornost kolemjdoucích. Vlastnoručně postaveným modelům - maketám nechyběly ani drobné doplňky jako např. nýty naznačené oplechování, prostě radost pohledět.

Zahájení akce předvedl právě Martin Hynek s B-25 Mitchell, model měl rozpětí křídel 3m, délku 2,4m a hmotnost 21kg. Pohon obstarávají dva motory ROTO 35Vi. Krom klapek je ovládán zatahovací podvozek, otevírání punovnice a přistávací reflektory. Zbarvení má dle skutečného letounu operujícího v roce 1943 v Nové Guinei. Martin předváděl nízké průlety, model má velmi realistický let, doplněný krásným zvukem obou motorů.

Jiří Petr představil další nejhezčí model akce a to JAK 3 jde o maketu skutečné stíhačky z II. světové války ruské výroby. Model vlastní stavby o rozpětí 2,3m, délce 2,07m a hmotností 14,5kg poháněl motor MVVS 45IRS. Vybavený zatahovacím podvozkem. V rukách Jiřího Petra JAK 3 brousil nebe letiště a ještě vše umocňovala ruská,dobová a bojová hudba. Jiří Petr nám zalétal s další maketou a to Petljakovem Pe2, postavený jak jinak než vlastní stavbou dle skutečného, výškového a stíhacího letounu. Model o rozpětí 3,2m délce 2,4m a hmotnosti 19kg byl vybaven zatahovacím podvozkem a poháněli jej dva čtyřdobé motory MOKI 50cm3. Ještě zalétal s menším JAKem 3 pro sportovní polétání o rozpětí 1m a hmotnosti 1,2kg poháněný spalovacím motorem MVVS 4,6. Oba piloti sklidili velký potlesk od diváků.

Letos k nám opět zavítal modelář Andy Migus z polského Tarowa, který měl vystavené dva modely a Extru 300S o rozpětí 2,2m a hmotnosti 6,95kg, motor DLE 55cm3 a Xtra Fun II rozpětí 2m, hmotnost 5,85kg, motor 3W 30cm3 se kterou zalétal akrobacii.

Lety pilotům znepříjemňoval silní boční, nárazový vítr, proto se do vzduchu některé lehčí modely ani nedostaly. Bylo předvedeno v letu spousty modelů z různých kategorií, mezi ty zajímavé patřily jistě upoutané kombaty bratří Zahálků, letecký souboj pěti kombatů z II.světové války, krásná polomaketa Morava L-200 Jaroslava Semráda z Chrudimi.

Podařené vystoupení měl Oldřich Svoboda z našeho klubu s modelem TWIST o rozpětí 1,25m poháněný motorem ASP 8,5 kategorie FUN. Nejvíce byly zastoupeny akrobatické modely okolo rozpětí dvou metrů, které představili modeláři z LMK Jiřice, našeho klubu a ze Železného Brodu.

Elektrovětroně Sirius pilotovaný Ladislavem Kozákem dále mé Bolero a opět jediný bezmotorový soutěžní model Limit startující gumicukem. Lehké elektrolety předvedli až v pozdnějších hodinách, kdy se vítr trochu zklidnil p.Caha z Ledče n/S s modelem Cloud Snoper.

Krásnou akrobacii s celokompozitovým modelem Katana S 33% o rozpětí 2,6m, hmotnosti 14kg s motorem DA 100, zalétal David Charvát z LMK Lipence. Průlety v "nožáku", visení na vrtuli a nožák do kruhu to je jen část co popisuji, vše bylo umocněno kouřením, které David ovládal na dálku.

V 15h se odlétala soutěž pro děti s házedly, zúčastnilo se celkem 15 dětí, na každého se dostala věcná cena. Soutěž probíhala zároveň s letovými ukázkami.

Asi po 17h bylo vyhlášeno volné létání.

Jménem našeho klubu moc a moc děkuji všem modelářům a pilotům, kteří přijeli zalétat a tak podpořili naší akci, velké poděkování patří Jiřímu Petrovi a Martinu Hynkovi za jejich návštěvu s krásnými modely, dále klukům z LMK Lipence, místnímu aeroklubu za zapůjčení plochy a vynikající občerstvení.

Vzkaz pro návštěvníky, kterých letos bylo méně, aby neváhali a příště zavítali na letiště právě modely B-25 Mitchell, JAK 3 a Petljakov Pe2 nejsou na našem letišti vůbec běžně k vidění. Proto vyhlížejte příští rok plakáty a navštivte příští akci.